Ивановден
Ивановден 7 ЯНУАРИ
3а християнския свят светецът Йоан (от иврит „Бог е милостив“) е Йоан Кръстител, защото най-важната му задача в този свят е да кръсти Христос. Наречен е също Предтеча, защото предрича идването на Христос на земята.
Народът ни вярва, че когато светците си поделяли света, на Йоан се паднало „да кръщава вода, земя, млади булки и малки деца“. Светецът помага при различни болести и особено при главоболие.
Как празнуваме
Водата и на Ивановден има магическа сила. Тя е вече кръстена и осветена, може да лекува, да гони злото, да дава сила, жизненост и здраве. Къпането на празника не е просто общо веселие, има лечебен и предпазен смисъл. Къпят се булките и младоженците, които са се венчали през зимата до Ивановден, сгодени моми и ергени и, разбира се, всички именици.
С предимство се къпят децата, първенците и по-заможните хора. Който иска, може да се откупи, като парите отиват за почерпка. Смята се, че е добре къпането да става на открито, водата да е течаща или поне донесена от извор. Тогава магията й е най-силна.
Обикновено къпането става от кума или девера. Обредното къпане включва и разменянето на подаръци, както и гостувания и празнична трапеза. Народната представа за свети Иван (както често наричаме Йоан) като покровител на кумството и побратимството определя гостуванията у кумовете. Кумците носят кравай, месо, вино. Прави се обща трапеза. По къщите на близките си роднини ходят девойки водичарки, пеят, наричат, както правят савойниците на 5 януари.
Всички именици трябва да почерпят. Не е добре, ако на имен ден не те уважат, не дойдат гости и не почерпиш. Трапезата е много богата. Не се раздига до сутринта и от нея се оставя част за змията стопанин на къщата. (Вярва се, че всеки дом и всяко селище имат свой стопанин защитник на дома и на посевите. Като такъв хората обикновено си представят смок синурник, който има дълга опашка и рог на главата.)
Ивановден е ден за побратимяване. Младежите, които искат да станат побратими, си ходят на гости, като тръгват от дома на най-възрастния, за да получат благословията на майките си. Заедно с благословията получават и китки от бръшлян и чемшир, завързани с червен конец и златна паричка. Младежите стъпват едновременно с десен крак върху живи въглени, отпиват от паница вино, отчупват от специалните обредни хлябове. Ако са ергени, по-късно си стават кумове и кръстници.
С Ивановден приключва коледарският цикъл.
Трапезата
Празникът е продължение на предишния. Продължават и богатите угощения. Част от храните са варено жито, ошав, фасул, свинско със зеле, свински ребра, печена кървавица, суджук, баница.
Имен ден празнуват: Иван, Ваньо, Иво, Иванка, Ивана, Ваня, Ивайло, Ивелин, Ивелина, Йов, Йово, Йоан, Йоана, Йолина, Йонко, Йонка, Йото, Жан, Калоян, Яна
Няма коментари